Giriş yap
Üye ol

Chip Hartranft ile Söyleşi Deneyimim

chip hartfanft patanjali Oct 22, 2020

Patanjali Yoga Sutra tercüman ve yorumcusu Chip Hartranft ile çok güzel bir söyleşi yaptım. İlk yaptığımızın sesi kayıt etmemiş. Başımdan kaynar sular döküldü. Hem biliyorum ki Yol Yoga Konferansı bu söyleşi için bir ödeme yapıyor Chip'e, hem de Chip'e karşı utandım. Hatta ağlamak istedim ama ağlayamadım! David ile de biraz tartıştık, onu suçladım kaydın iyi gitmemesine ancak neyseki bu kısa bir süreçti ve hemen aksiyona geçtim. David de her zamanki gibi bana çok yardım etti, dedi ki, aslında ikinci sefer daha iyi olur bu işlerde... nitekim hemen Chip'e yazdım ve aynı gün içinde ikinci söyleşiyi yapabildik . Bu sefer kayıt iyi geçti.

Söyleşiyi yapmadan önce çok gergindim. Yetersizlik hisleri ile doluydum; çünkü benden kat kat daha bilgili ve belki de bilgeli ile biriyle konuşacaktım, sorularımın akıllı ve faydalı sorular olmasını istiyordum. Canlı Ders yayınlarımda Patanjali Sutraları'nı Chip yorumu ile uzun uzun işlemiştik, daha önce de okuyup çalışmıştım, ama içimden dedim ki- aslında tüm tercümeleri okumadım! Yeterince bilmiyorum! Budizm konularına yabancıyım (Chip ikisinde de uzman).

İlk (sesi bozulan) söyleşi sırasında epey kayboldum. Chip, çok teknik terimlere daldı. İkinci yarısına kadar asıl sizi ve Türkiye'de başka yoga yapanları ilgilendirecek konulara giremedik. İkinci söyleşi de daha başarılı oldu bu açıdan...direkt elle tutulur konulara girdik.

Daha sonra, Chip (ki bu bölümü sildik diğer kişilere ayıp olmasın diye....) 'Şimdiye kadar en iyi soruları soran kişi sensin' dedi. İnanamadım. O kadar güvensiz hissetmiştim ki- bilgi konusunda (yoga tarihi, Sutra tarihi ve tercümeleri, Budizm bilgileri) Güvensizliğime rağmen kalbimden gelen soruları sormaya dikkat etmiştim. Çok akademik olmasam da Sutraları 'hissettiğimi' ve yıllardır deneyimlerimin de ifade edilebildiğini gördüm. 

Kendimi akademik olarak ilerletmek istiyorum ve Chip gibi insanlara hayranım... merak ettiği şeyin tüm tercümelerini okuyup sonra Sanskrit öğrenmiş. Normal bir aileden gelen bir Amerikalı- bu tarz insanlara 'dahi' herhalde diye bakıyorum, çünkü benim zihnim o kadar odaklanıp çalışamıyor. Ancak bu demek değil ki ben de yavaş yavaş hayatım boyunca belki 1-2 tercüme daha okumayım... ve ayrıca bir üniversite'de yoga üzerinde de çalışmak istiyorum, seneye Pandemik sonrası için hedefim bu. David de kendi 5-6 yıllık akademik hayatını bitirmiş olacak, bende sıra... inşallah....

Chip'e geri dönersek.... hep merak ettiğim soruyu sorma fırsatım oldu. Patanjali'nin anlattığını 'Dharma Mega Samadhi'yi' Quantum a benzetiyordum. Ancak bu konuda Chip 'hayır değil' dedi. Bu çok büyük bir öğrenim noktası oldu benim için. Ben hala METAFİZİK alanında çok odaklandığımı fark ettim. Ne Patanjali ne de Budhha metafizik tarafıyla ilgilendiler dedi (dışardaki dünya tek dünya mı, ilahi nedir ve nerede... Dharma Mega Samadhi sanki dıştaki Prakrti gerçeği tanımlıyor ve piksel ya da damlacıklardan oluşuyor, aynen quantum gibi... diye düşünüyordum. Oysa Chip, aslında Patanjali,  zihindeki algıyı anlatıyor dedi. Zihne girdiler tek tek damlacık gibi beyninde, dışta bir şeyi görmekle ilgili değil. Dharma Mega Samadhi aslında kendi zihnin işleyişini görmekle ilgili.

Bu söyleşiyi dinlemek ve başka iyi hocaları dinlemek isterseniz benim bir eski öğrencim Olgu'nun düzenlediği Yol Yoga Konfersansına bakabilirsiniz. Chip ile söyleşiyi orada gösterecekler. Sevgiler herkese!